Šestašedesátka na talon.cz

►►vstup do hry


 Tato hra pro 2 hráče je předchůdcem mariáše. Začala se hrát v 17. století v Německu.

Hraje se s mariášovými kartami bez sedmiček a osmiček. Rozdává se po 6 kartách.

Cíl hry: dosáhnout jako první 66 bodů.

Body: hodnoty karet: devítka 0, spodek 2, svršek 3, král 4, desítka 10, eso 11.

Hlášky: jako v mariáši, za 20, respektive 40 bodů v trumfové barvě. Hlášku může nést jen hráč začínající nový štych. Hláška musí být "potvrzena" - body se nepočítají, dokud hráč, který ji nesl, nevzal ani jeden štych.

Průběh: Vynáší hráč, který dobral minulý štych. O dobrání štychu rozhoduje způsob běžný z mariáše, bere vyšší karta ve stejné barvě nebo trumf.

1. fáze hry (s otočeným trumfem pod balíčkem karet)
Nemusí se přebíjet ani ctít barva. Hráč si po vynesení karty lízne. Tato fáze končí vyprázdněním balíčku (karta označující trumfy se také bere), nebo uzavřením hry jedním z hráčů.

2. fáze hry
Musí se ctít barva a přebíjet, případně nést trufmy.

Uzavření
Pokud si hráč věří, že může dosáhnout 66 bodů i bez karet, které zůstaly v balíčku, uzavře hru otočením karty pod balíčkem a jejím umístěním na balíček. Hra dále pokračuje druhou fází.

Vyhodnocení
Vítěz dostane body podle počtu dosažených bodů jeho soupeře: 0 bodů (též jen nepotvrzené hlášky): 3 body, 1 - 33 bodů: 2 body, jinak 1 bod.

Podrobnosti
Šestašedesátka je varianta hry Schnapsen. Mimo území Česka a Rakouska je v této skupině her Schnapsen populárnější. Schnapsen se hraje bez devítek a 5 kartami. Na serveru www.herna.net je možné při zkládání stolu zvolit variantu hry.

Odkazy
anglický popis hry Schnapsen, Mariáš online, Deskové a karetní hry online