Rady pro začátky s živým scrabble
Od: Karel Sikora
Datum: 28.10.2005 11:35
Předmět: Ach ty počty
Skvělá herna.net přitáhla ke skreblu spoustu nových zájemců. Někteří z nich poté, co změřili své síly s řadou virtuálních soupeřů a sehráli první vyrovnané partie s Velkým Johnem, Patronem či Borghií, sebrali odvahu a vydali se mezi živé skreblisty do klubů či dokonce na kvalifikační turnaje. A tady se dostavil šok. V živém skreblu soupeři zpravidla nepovolují ověřování platnosti slov v Novexu před zahráním tahu! Pochybné tahy soupeřů nejsou označeny otazníkem! Je třeba zapisovat tahy svoje i soupeře!! A je třeba spočítat body každého tahu, tyto hlásit a zapisovat a průběžně sčítat body celkem!!! Zlatá Herna.
Nechci strašit zájemce o živý skrebl. Naopak chci nabídnout pár rad začátečníkům. Zejména tedy těm, kteří měli ve škole z matematiky horší známky. Samozřejmě jsou mezi skreblisty i docela zdatní počtáři, avšak bohužel není nás mnoho. Teď k těm radám. Nováčci: nenechávejte pokládání slov na poslední chvíli. Zazní-li první zvukový tón a rozsvítí-li se první světýlko, mělo by být vaše slovo už dávno na desce. Není-li tam ještě, urychleně ho na skreblovnici vysypejte a počítejte. Nemáte-li to spočítané a z hodin se ozývá poslední zvonění, řekněte třeba 150 a zmáčkněte hodiny. Dostanete křížek za špatný součet, ale alespoň neztratíte tah ani se neokradete o body. Na partiář body zapisujte čitelně, v klidu spočítejte celkový součet, nenechte se znervóznit soupeřem, který je už dávno hotový a nedočkavě třepe pytlíkem. Speciálně se soustřeďte při přechodu přes stovku - tady se chybuje nejčastěji. Klidně si někde na kraji partiáře napište ty 2 sčítance pod sebe a sčítejte to tak, jak vás to učili v 1. třídě ZDŠ. Za to vás žádný rozhodčí (možná s výjimkou jednoho) peskovat nebude. Průběžně kontrolujte své součty se součty na soupeřově partiáři. Spatříte-li rozdíl, snažte se pokud možno příčinu najít hned, nenechávejte to na konec partie.
A teď to nejdůležitější: nesouhlasí-li na konci partie součet váš a součet soupeře, projděte tah po tahu celý partiář a najděte chybu. V žádném případě, zdůrazňuji, v žádném případě nedávejte svůj partiář soupeři se slovy "Já to mám určitě špatně." a nespoléhejte na to, že on chyby najde a správně opraví. Klidně je totiž možné, že váš soupeř měl ve škole z matiky minus 4 a to ještě musela maminka zanést panu učiteli husu, aby přimhouřil obě oči, jen se vám o tom skromně nezmíní. Takovýto soupeř veden tou nejlepší snahou pomoci může partiář zprznit ještě daleko víc a v krajním případě dokonce otočit výsledek partie. Pokud si myslíte, že je to nepravděpodobné, podívejte se na partiáře z posledního kvalifikačního turnaje na MR:
http://scrabble.sikora.cz/obrazky/ChlFan1.jpg
a http://scrabble.sikora.cz/obrazky/ChlFan2.jpg
Budete-li se držet výše uvedených rad, vyhnete se zbytečným stresům a váš přechod mezi živé skreblisty bude mnohem snazší. A to vám přeje a na setkání s vámi na živých turnajích se těší
Karel Sikora
zdroj: http://pandora.idnes.cz/part/2005/10/38701